2011. december 2., péntek

Citromfüves meggyzselé hajdinával

Finom hűsítő nasi nyárra és ráadásul villámgyorsan készen van. :-)
Bármilyen gyümölcsből készíthető, de most éppen meggyet vettünk hétvégén a piacon.





 Hozzávalók:
4 maréknyi meggy
2 maréknyi hajdina
4 tk agar pehely
3 ek rizsszirup
fahéj, citromlé, citromfű
1. A hajdinát bő vízben főzzük meg, majd töltsük tálkákba.
2. A meggyet magvalás után tegyük fel főni. Ízesítsük fahéjjal, frissen facsart citromlével, rizssziruppal. Mikor már majdnem készen van, dobjunk hozzá 5-6 levél friss citromfű levelet.
3. Legvégül az agar pelyhet adjuk hozzá és hagyjuk jól felforrni, hogy a pelyhecskék teljesen olvadjanak fel. (Ettől lesz zselé állaga)
4. A forró meggy szószt öntsük a hajdinára, és a tálkákat néhány órára rakjuk hűtőbe, hogy a zselé megdermedjen.
Ildi :-)


2010. július

Recycling

A szemét/hulladék újrahasznosítás határtalan. Számunkra haszontalannak tűnő "szemétből" okos dizájnerek szinte bármit ki tudnak hozni. Lejárt szavatosságú óvszerből, hajból, krumpliszsákból ruhaköltemények, használt rágóból ülőpárna, írógép alkatrészekből robot, kartonpapírból bútorok és még sorolhatnám. A cél persze a figyelemfelhívás a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára.
A kedvenceim a használt rágóból készült ülőpárna és a papír-textil. :-)

Itt lehet nézelődni:
http://borsa.hu/20071210/ujsagpapirbol_textil/ujsagpapirbol_textil/
http://borsa.hu/20090211/taskak_palackbol/ujrahasznositott_muanyag_palackokbol_keszult_taskak/
http://borsa.hu/20071011/parna_hasznalt_ragogumikbol/parna_hasznalt_ragogumikbol/
http://borsa.hu/20080131/ruha_emberi_hajbol/ruha_emberi_hajbol/
http://borsa.hu/20090309/es_lon_dizajnossag/a_villanykorte_mint_dizajntargy/
http://borsa.hu/20091124/eldobhato-hasznalati-es-dizajntargyak/eldobhato-es-biologiailag-lebomlo-hasznalati-es-dizajntargyak/
http://szelektiv.hu/hir.535.extrem_ujrahasznositas_ruhat_ovszerbol
http://szelektiv.hu/hir.539.szobrok_kidobott_hulladekokbol

Ani

2010. június

Eperfagyi

Tulajdonképpen ez nem is recept, csupán egy ötlet, hogy hogyan tudunk 5 perc alatt nagyon finom és egyszerű fagyit készíteni magunknak otthon.
Mint minden fagyi, ez is bármilyen gyümölcsből készíthető, de most az epernek van szezonja. Hamarosan jöhet a meggy is! :-)





Hozzávalók:
3 bögre friss vagy mirelit gyümölcs
5 dl natúr joghurt
nádcukor, fahéj, citromlé
1.  A megtisztított friss gyümölcsöt fagyasszuk le. Mikor kellőképpen megfagyott botmixerrel zúzzuk össze és öntsük hozzá a natúr joghurtot.
2. Nádcukorral, fahéjjal, citromlével ízesítsük.
Ildi :-)


2010. június

E, E, E avagy jó tudni mi kerül az asztalunkra

Tartósítószer, színezék, csomósodásgátló, aromák, ízfokozók, emulgeálószerek... Ezek naponta előfordulnak étrendünkben, sajnos észrevétlenül. Az élelmiszer-adalékanyagok manapság már szinte mindenben jelen vannak, mondhatni elkerülhetetlenek. A XXI. század vegyiparának legjelentősebb termékei az ételek színét, állagát, eltarthatóságát, kinézetét hivatottak javítani. Így a kevésbé jó alapanyagokból készült termékek is könnyen eladhatóak, ugyanakkor olcsó az előállításuk. Tehát itt jön megint a pénz, a nyereség. Olcsó alapanyagokból olcsó termékek, amit zabál a nép.
De nézzük csak meg közelebbről, mit is tömünk magunkba nap mint nap.
Az adalékanyagoknak számos csoportja van: színezékek, tartósítószerek, antioxidánsok, emulgeálószerek, emulgeáló sók, sűrítőanyagok, zselésítő anyagok, stabilizátorok, ízfokozók, étkezési savak, savanyúságot szabályozó anyagok, csomósodást és lesülést gátló anyagok, módosított keményítők, édesítőszerek, térfogatnövelő szerek, habzásgátlók, fényező anyagok, lisztjavító szerek, szilárdító anyagok, nedvesítő szerek, kelátképző anyagok, enzimek, tömegnövelő szerek,hajtógázok és csomagológázok.
Már elolvasni sem jó őket. A probléma pedig egyrészt az, hogy sokakban allergiát válthatnak ki, másrészt pedig a hosszútávú hatásaik az emberi szervezetre nem ismertek. Az bizonyos, hogy sok más mellett növelik a rák előfordulásának kockázatát, valamint főként nekik köszönhető a mindenki által gyűlölt narancsbőr is. Persze egy adalékanyag sem kerülhet úgy piacra, hogy ne tesztelnék őket, de sok kicsi sokra megy. Azt persze már mondanom sem kell, hogy állatkísérletek sora útján jutnak el a tökéletes kombinációig. Amit viszont az állatkísérletek sem mutatnak ki, hogy mi lesz évtizedek múlva. Lehet felfedezték az örök fiatalság titkát, konzerváljuk magunkat. Fanyar vicc volt, de az ételekből a szervezetbe került mesterséges anyagok bizony felhalmozódnak bennünk, lerakódnak sejtjeinkbe, és később betegségeket válthatnak ki.
Amit tehetünk, hogy odafigyelünk arra, mit veszünk meg a boltban. Nem árt figyelni a termékek címkéit, mit tartalmaz a megvásárolni kívánt étel. Amit lehet, készítsünk el otthon. Ne vásároljunk félkész termékeket, ezek a legkárosabbak (aranyló halrudacskák, szilvásgombóc, sajtroppancs, gyorsfagyasztott parasztreggeli, csak hogy párat említsek). Kerüljük a már kinézetre sem túl megnyerő élelmiszereket, gondolok itt a szép színes cukorkákra, gumicukrokra, színezett üdítőkre, energiaitalokra.
A legjobb bio élelmiszereket vásárolni, bár e körül is volt már pár botrány. Persze nem mindenki engedheti meg magának, hogy csak bio zöldségeket/gyümölcsöket, bio gazdálkodásból származó élelmiszereket vegyen. Sajnos ezek általában nem olcsók. Ezért érdemes kicsit taktikázni, odafigyelni. Zöldségeket/gyümölcsöket piacon érdemes vásárolni, mert egyrészt olcsóbbak, másrészt pedig talán nem kínai fokhagymával fogunk találkozni. Most már elég sok helyen lehet kapni bio élelmiszereket, így nem feltétlenül kell bioboltba mennünk ezekért. Itt sokszor olcsóbban tudjuk megvásárolni ugyanazokat az élelmiszereket.
Tehát járj  nyitott szemmel, vásárolj tudatosan!

Bővebben:

Ani

2010. június

Egyszerű bögrés süti

Biztosan sokan vannak, akik már legalább egyszer kipróbálták a bögrés sütit. Igazából akkor érdemes elővenni a receptet, mikor gyorsan szükség van valami édesre, amikor "majdbelepusztulunk" a nassolási vágyba.





Hozzávalók:
3 bögre teljeskiőrlésű búzaliszt
1/2 bögre rizsszirup
2 bögre 100%-os narancslé
1 bögre darált dió
2-3 evőkanál hidegensajtolt olaj
1/2 bögre  mazsola
1/2 csomag sütőpor
1. Az összes hozzávalót keverjük össze egy nagy tálban.
2. A tepsit béleljük kis sütőpapírral, majd a masszát simítsuk bele és előmelegített sütőben kb. 30 percig süssük. Villapróbával ellenőrízzük, hogy átsült-e kellően a tészta.
Ildi :-)

2010. május

Édes barnarizs

Még valamikor télen próbáltam ki legelőször ezt a természetesen édes rizsfajtát. Nagyon ízlett már elsőre, hiszen nem kell hozzá cukrot adni, simán vizben főzve is rendkívül édes és szószos, anélkül hogy szét kellene főzni.
A japánok ebből a rizsfajtából készítik tradicionális édességüket, a "Mochi"-t.
Most sem adtam hozzá cukrot, de rizsszirupot sem, mégis nagyon finom és laktató lett.





Hozzávalók:
1 bögre édes barnarizs
fahéj
mazsola
víz vagy növényi tej
1. Rakjuk fel főni a barna rizst. Legalább 3-szoros vízben főzzük, mert rengeteg folyadékot vesz fel.
2. Az utolsó 10-15 percre dobjunk bele egy maroknyi mazsolát. Fahéjjal vagy kakaóval tálaljuk, de házi szilvalekvárral is nagyon finom.
Ildi :-)

2010. május

Rizskrémes vegán palacsinta

Nem egyszerű tojás nélkül elkészíteni azokat az ételeket, amelyeknek szinte lételeme. Ilyen például a muffin, ami legutóbb elég jól sikerült, de azzal még kísérletezgetnem kell. Olajjal általában könnyen lehet helyettesíteni a tojást a legtöbb ételben, de természetesen nem minden esetben. A palacsinta tészta nagyon jól viselkedik nélküle, ezért ajánlom mindenki figyelmébe vegán módon is.




Hozzávalók:
2-3 bögre teljeskiőrlésű búzaliszt
2-3 ek. olaj
víz
2 bögre barna rizs
1 vanília rúd
3 ek rizsszirup
fahéj
citrom
1. Kavarjuk ki  a palacsinta tésztát a lisztből, majd hagyjuk egy picit pihenni. A tésztában van olaj, ezért sütéskor a serpenyőbe nem szükséges rakni.
2. A barna rizst alaposan főzzük meg (inkább szét), majd botmixerrel még pépesítsünk rajta. Ízesítsük rizssziruppal, vanília kikapart részével, fahéjjal, pici citromlével.
3. Töltsük meg a rizskrémmel  a palacsintákat és tálalhatjuk is.
A rizst főzhetjük vízben, de természetesen finomabb, ha valamilyen növényi tejet használunk.
Ildi :-)
2010. május

Magvas pogácsa (kenyér helyett)

Már jó ideje nem eszünk fehér kenyeret csak ritkán csúszik be egy-két zsemle, ezért az elmúlt egy évben rengeteget kísérleteztünk (főleg Ani) ezzel  a pogácsával. Kisebb-nagyobb sikerrel sütöttük, hol omlósabb lett, hol kissé kemény. Természetesen mindig elfogyott, hiszen vajjal is nagyon finom, de tulajdonképpen bármilyen kis kencével fogyasztható.





Hozzávalók:
45 ek. liszt
8 ek. olaj
1 pohár víz
szezámmag
lenmag
napraforgómag
1 kiskanál szódabikarbóna

1. Az összes száraz hozzávalót keverjük össze egy nagy tálban. Adjuk hozzá a vizet és olajat, majd hosszasan gyúrjuk át.
2. Mikor összeállt a tészta, formázzunk tenyérnyi pogácsákat belőle és helyezzük őket muffin sütőformába. Előmelegített sütőben kb. 30 percig süssük.
Ildi :-)

2010. május

Grillezés és Critical Mass 2010

Megint eltelt egy év, ismét tavaszi CM és természetesen grillezés nálunk. Mindehhez természetesen szuper napos idő, sör és jóbarátok. Azt hiszem, hogy a többiek nevében (Dan, Sas, Sami, Kare, Nyíri, Tibi, Ani, Luca) is mondhatom, hogy pótolhatatlan délutánunk volt szombaton.
Tibi már de. 11-kor izzította a parazsat, hogy mire megérkeznek a többiek, egyből hozzá tudjunk látni a sütögetéshez. Dan hozta a szuper finom mustáros szójaszeleteket, isteni finom pácban úszkáló hagymát, cukkinit és padlizsánt.
Sütöttem sós vegán palacsintákat, amibe a zöldségeket göngyöltük. Volt még finom salsánk és tzatziki, ehhez járultak a mindenféle finomsággal megtűzdelt saslik pálcikák.





Hozzávalók:
Bármi, ami az eszünkbe jut, de jelen esetben a következők:
lilahagyma
vöröshagyma
gomba
burgonya
füstölt tofu
cukkini
1. A felszeletelt hozzávalókat húzzuk saslik pálcikákra, majd locsoljuk meg olivaolajjal és tetszőlegesen fűszerezzük meg. Kb. 20-25 perc elteltével mehetnek a rácsra grillezni.
2. Sütés után sörrel tálaljuk. :-)
Eleinte kicsit aggódtam, hogy sok lesz a kaja és hogy még hétfőn is a szombati maradékot fogjuk enni, de szerencsére nem így lett. Mondhatni minden elfogyott, csak morzsák maradtak.

Ildi:-)

2010. április

"Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?"

Április 22., a Föld napja. A bejegyzés címe a mozgalom egyik jelmondata, melyet egy amerikai egyetemista, Denis Hayes indított el 1970. április 22-én. A mozgalom igen hamar nagy népszerűségnek örvendett, s 1990. óta Magyarországon is jeles nap ez. A mozgalom fő célja, hogy felhívja a figyelmet a környezetvédelem fontosságára. Hogy legalább ezen az egy napon mindenkinek fontos legyen a bolygó, amin élünk.
Szerte a világban faültetéssel, sportolással, vagy éppen biciklis felvonulással emlékeznek meg ezen a napon.
Azt hiszen nem véletlen, hogy a fenti az egyik legismertebb jelmondata a mozgalomnak. Rövid, tömör, sokatmondó. Számomra annyit jelent, hogy ne csüggedj, ha mások leoltanak, hogy minek gyűjtöd szelektíven a szemetet, vagy kiröhögnek mert képes vagy a táskádban hordozni a szemetet, mert nem akarod eldobni, vagy mert csinálsz egy blogot, amit nem sok ember olvas el, mert a legtöbben leszarják a tofukrokettet, meg a környezetvédelmet. De ha valaki fogékony az ilyesmire, csak eddig azt sem tudta hogy kezdjen az egészhez, vagy például eddig fogalma sem volt hogy készül egy szőrmebundás kiegészítő, vagy csak egyszerűen szeret ilyesmikről olvasni, képben lenni, annak még hasznára is válhat ez a blog.
Szerintem a lényeg, hogy a MAGAD SZINTJÉN MINDEN TŐLED TELHETŐT TEGYÉL MEG, S AKKOR TALÁN A VILÁG IS MÁS LESZ!
Ja és gyere szombaton a Critical Mass-re! ;-)


Ani
2010. április

Répás tofukrokett

A "fasírtok" körében egy újabb finomság, amit tulajdonképpen ugyanúgy készítettem el, mintha valamilyen hüvelyesből vagy más zöldségféléből dolgoznék. Semmi extra rákészülés nem szükséges 20 perc alatt kész a krokett.





Hozzávalók:
1 doboz füstölt tofu
1-2 szál répa
1 fej hagyma
1 kanál szójaszósz vagy miso
liszt az összeállításhoz
1. A tofut villával törjük jó alaposan össze. A répát és a hagymát tisztítsuk meg és reszeljük mindkettőt a tofuhoz.
2. Szójaszósszal vagy miso pasztával ízesítsük a masszát, majd adjunk hozzá annyi teljeskiőrlésű lisztet, hogy könnyedén gombócokat formázhassunk belőle.
3. Bő forró olajban süssük ki aranybarnára.
Nemcsak füstölt tofut használhatunk, de tény, hogy ebből lesz a legfinomabb.
Ildi :-)

2010. április

2011. november 30., szerda

Rakott kelkáposzta csicseriborsóval

Mindenáron valami rakott ételt akartam enni, amihez igazából megvolt otthon minden, csak valamivel fel kellett turbóznom. Ilyenkor csak állok és nyitogatom a konyhaszekrény ajtaját vagy a hűtőt és próbálom gondolatban párosítani a dolgokat.
Így született ez a vasárnapi ebéd is, mivel a hűtőben volt még főtt csicseriborsóm.





Hozzávalók:
kelkáposzta levelek
1 bögre barna rizs
1 bögre csicseriborsó
kb 20 dkg gabonakolbász
2 dl rizstejszín
újhagyma
szezámsó
1. A kelkáposzta leveleket blansírozzuk meg, az előzőleg beáztatott csicseriborsót, valamint a barna rizst főzzük meg.
2. A barna rizst keverjük össze a csicseriborsóval és morzsoljuk bele a gabonakolbászt.
3. Rétegezzük egymásra a kelkáposzta leveleket és a barnarizses keveréket. Felülre kerüljön végül kelkáposzta.
4. A risztejszínt ízesítsük szezámsóval, öntsük a rakottas tetejére, majd az egészet hintsük meg gazdagon újhagyma karikákkal. Mehet a sütőbe, és 25-30 perc múlva tálalhatjuk.


Ildi :-)


2010. április

Lencsegolyó

Imádom a zöldségekből készült fasírtokat, ezért most lencséből teszteltem. Minden csak a fűszerezésen múlik, bármit ki lehet hozni belőle. Most így sikerült:





Hozzávalók:
2 bögre lencse
kb. 1/2 bögre teljeskiőrlésű búzaliszt
2 evőkanál hidegen sajtolt olaj
só, paprika, fokhagyma
1. A lencsét áztassuk be egy éjszakára, majd főzzük meg és törjük össze botmixerrel vagy villával.
2. Adjuk hozzá a lisztet, fűszerezzűk sóval, pirospaprikával, zúzott fokhagymával.
3. Keverjünk hozzá olajat és ha szükséges, akkor még lisztet.
4. Formázzunk kezünkkel golyókat és forró olajban süssük szép barnára.

Ildi :-)

2010. március

Környezetbarát szatyrok?

Tavaszi mungóbab saláta

Itt a tavasz - jöhetnek a friss, könnyű saláták, kevésbé olajos ételek, beindult  a természet motorja. Lassan a zöldségpiacok is újjáélednek, meg is kívántam valami zöldet, viszont nem akartam teljesen nyers salátát enni. A mungóbabbal már korábban is szemeztem a bio boltban, de nem volt ihletem, mit is kezdhetnék vele a főzeléken kívül... B-vitamint, vasat, folsavat, magnéziumot, mangánt, foszfort tartalmaz, rendkívül sokoldalú hüvelyes.
A tavasz legjellemzőbb íze a savanyú, ezért mostanság szívesen ízesítek citrommal,így szinte minden jött magától és ráadásul még csírákat is vettem.





Hozzávalók:
1-2 maréknyi mungóbab
1 szál újhagyma
1 citrom leve
búzacsíra
brokkolicsíra
só, olívaolaj
1. A babot egy éjszakára áztassuk be, majd főzzük meg, de ne túl puhára.
2. Az újhagymát szeleteljük fel, forgassuk össze a kihűlt babbal, majd adjunk hozzá ízlés szerint csírákat.
3. Ízesítsük egy kis kanál olívaolajjal, sóval és egy citrom levével.
4. Hűtőszekrényben pihentessük min. 1 órát, majd azonnal fogyasztható. Igazán friss tavaszi eleség.
Ildi :-)
2010. március

Mazsolás pite

Hétvégén anyukám gesztenyés piskótatekercset sütött, amit nagyon-nagyon megkívántam, ezért kénytelen voltam kitalálni valami alternatívát, mert azt hittem nem bírok magammal, mikor megéreztem az illatát.
Ismét egy makrobiotikus alaprecepthez nyúltam, ugyanis tojás nélkül is lehet piskótát készíteni. Nagyjából hasonlított is a piskótára és hasonlóan puha, könnyed tésztát kaptam.



Hozzávalók:
30 dkg teljeskiőrlésű búzaliszt
10 dkg rizsszirup
4-5 evőkanál olaj
1 maréknyi mazsola
1 kiskanál szódabikarbóna
1. Valamennyi hozzávalót dolgozzuk össze egy nagy keverőtálban.
2. Öntsük kapcsos tortaformába a masszát és előmelegített sütőben süssük meg a pitét 25 perc alatt.
3. Kínáljuk házi szilvalekvárral vagy friss idénygyümölccsel a süteményt.


Ildi :-)


2010. március

Töltött sült alma

Lassan vége a télnek, de a boltok és piacok standjain a magyar gyümölcsöket nézegetve egyelőre még csak az alma és  a körte az, ami szezonálisnak mondható. A málnára, meggyre és ribizlire még várhatunk jócskán. Addig is próbálom kicsit változatossá tenni a gyümölcsből készült desszertjeimet, amihez ez a makrobiotikus recept éppen kapóra jön:




Hozzávalók:
6 db szép piros alma
Magvak: napraforgó, szezámmag, lenmag, tökmag, mogyoró, dió
2-3 evőkanál tahini
3 evőkanál rizsszirup
1. Felülről ügyesen csumázzuk ki az alaposan megmosott almákat és aprítsuk fel a nagyobbacska magokat.
2. Teflon serpenyőt hevítünk, majd a magokat külön-külön (nagyon fontos) pirítsuk meg.
3. Egy kisebb tálban keverjük el a magokat a tahinivel és a rizssziruppal, majd töltsük meg velük az almákat.
3. Egy muffin formába vagy egyszerű tepsibe kicsi vizet locsoljunk, helyezzük bele az almákat, fedjük le alufóliával és mehet a sütőbe.
4. 25 perc elteltével levehető az alufólia, ekkor még toljuk vissza 10 percre, de ügyeljünk, hogy a magok nehogy megégjenek.
Ildi :-)
2010. március

Citromos csicseri saláta

Csicseriborsóból nem készülhet rossz étel, csakis finom. Egy igazi kis csodanövény: alacsony zsír és magas rosttartalom, valóságos fehérjebomba. Nagyjából ezek jellemzik és természetesen nagyon finom! Vegetáriánusoknak és fogyókúrázóknak, sportolóknak kifjezetten ajánlott!





Hozzávalók:
1 bögre csicseriborsó
1 fej vöröshagyma
hidegen sajtolt napraforgó olaj
petrezselyemzöld
citrom

1. A csicseriborsót előző este áztassuk be, majd főzzük meg. Ügyeljünk arra, hogy ne főzzük szét, egy ici-picit mardhat "kemény".
2. A felszeletelt vöröshagymát egy kevés olajon pároljuk üvegesre és dobjuk a végén hozzá a petrezselyemzöldet.
3. A kihűlt csicseriborsóhoz keverjük hozzá az olajban párolt hagymát, ehhez facsarjunk ki frissen egy citromot, majd ízesítsük még sóval ízlés szerint.
4. Min. egy órán át tartsuk hűtőszekrényben, hogy összeérjen kellően a saláta, úgy lesz igazán finom citromos íze.
Ildi :-)

2010. március